O ViBuChu

publikováno 5.9.2012

ViBuCh (Vzdělávací ikurz pro budoucí chemiky) je celoroční soutěž pro studenty středních škol z České a Slovenské republiky, kterou organizují studenti chemických oborů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Při řešení semináře se seznámíš se zajímavými oblastmi chemie a také s výzkumnými projekty, které v současné době řeší výzkumná pracoviště. Témata úloh letošního ročníku najdeš zde.

Jak ViBuCh probíhá?

V každém ročníku na tebe čekají čtyři série úloh, které publikujeme pravidelně během školního roku v intervalu asi dvou měsíců. Každá série obsahuje několik typů úloh. Tematické úlohy se zaměřují na tři různá odborná témata, která se snažíme volit tak, aby pokryla co nejširší spektrum zajímavých (a perspektivních) oblastí chemického výzkumu. Každému z témat jsou věnovány čtyři úlohy. Kromě tematických úloh v brožuře najdeš i úvodní a doplňkové úlohy, které se mohou dotýkat všech možných (i nemožných) oblastí chemie a obvykle bývají jednodušší.

ViBuCh probíhá elektronicky přes tyto webové stránky. Pod záložkou "Úlohy" si můžeš stáhnout zadání jednotlivých sérií. K některým úlohám také zveřejňujeme studijní texty v příloze. Řešení úloh můžeš odevzdávat do určeného termínu v sekci "Odevzdávárna" po přihlášení. Nemusíš řešit všechny úlohy ani úkoly v nich obsažené. Oceňujeme každou snahu, proto se nám neboj posílat i nekompletní řešení. Autoři tvoje řešení opraví a obratem zveřejní autorská řešení. Za každý správně vyřešený úkol získáš body, které se budou průběžně sčítat v tabulce výsledků. Nejlepší řešitele pozveme na závěrečné letní soustředění, na kterém si pod vedením autorů prakticky vyzkouší experimenty související s tématy v korespondenční části.

Začátkem listopadu také pořádáme podzimní setkání, na kterém budeš mít příležitost poslechnout si odborné přednášky zaměřené na témata aktuálního ročníku, experimentovat v univerzitní laboratoři a poznat, že v Brně rozhodně nuda nehrozí!

Proč se účastnit?

• Podíváš se za hranice středoškolské chemie.
  • Naučíš se vidět chemické problémy v nových souvislostech.
  • Poznáš, jaká témata řeší současný výzkum.
  • Přiblíží se ti látka vyučovaná na vysokých školách. Budeš schopen se lépe rozhodnout, co chceš studovat, a pokud se rozhodneš pro chemii, bude pro tebe studium jednodušší.
  • Budeš-li patřit mezi úspěšné řešitele a máš-li dobré studijní výsledky, můžeš požádat o prominutí přijímacích zkoušek hned na několik chemických oborů na PřF MU.
  • A navíc, když budeš svědomitě řešit, jistě tě nemine odměna v podobě závěrečného letního soustředění, během kterého se podíváš do jedněch z nejmodernějších laboratoří v České republice, poznáš nové kamarády a také zažiješ život na univerzitě!

V čem spočívá soustředění?

Po vyhodnocení poslední série zveme nejúspěšnější řešitele na týdenní závěrečné soustředění, které se koná začátkem srpna v prostorách nového Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích. Soustředění představuje skvělou možnost, jak se setkat s ostatními řešiteli a organizátory semináře, poznat nové kamarády s podobnými zájmy, a také zjistit, jak to chodí na vysoké škole. Náplní soustředění je odborný i odpočinkový program. Odborný program  se skládá hlavně z praktických cvičení v laboratořích, které navazují na úkoly v korespondenční části, a také z přednášek a prohlídek různých pracovišť. Aby té odbornosti nebylo příliš, hrajeme na soustředění různé hry a jeden den vyrážíme na výlet spojený s exkurzí do chemického průmyslu.

Úspěšný řešitel

Úspěšným řešitelem se stává ten, kdo získá 50 a více procent z celkového počtu bodů, tzn. alespoň 100 z 200 bodů. Toho je možné dosáhnout i dříve než po poslední sérii. Pokud se staneš úspěšným řešitelem/řešitelkou a máš dobrý školní prospěch (1,5 a lepší ze čtyř profilových předmětů), můžeš navíc požádat o prominutí přijímací zkoušky na bakalářské obory programu Chemie na Přírodovědecké fakultě MU. Bližší informace najdeš na webových stránkách PřF MU. Pokud řešíš ViBuCh v maturitním ročníku a chtěl/a bys na základě úspěšného řešení požádat o prominutí přijímací zkoušky, ozvi se nám.

Visí už ve tvé škole letáček ViBuChu?